З Днем Державного прапору!

День Державного прапора України відзначають щорічно 23 серпня, і цього року його святкують вже 20-й раз. Офіційний статус свято отримало завдяки Указу президента Леоніда Кучми № 987/2004 від 23 серпня 2004 року – задля “вшанування багатовікової історії українського державотворення, державної символіки незалежної України та з метою виховання поваги громадян до державних символів України”. Коли з’явився наш прапор, чому він має саме сині та жовті смуги? 

Згадка про синьо-золотий стяг уперше з’являється в історичних документах XV століття часів Галицько-Волинського князівства. Саме під такими барвами у 1410 році лицарі Руського королівства йшли у Грюнвальдську битву з Тевтонським орденом. Герб Королівства тоді виглядав так – вишитий на блакитній тканині золотий лев, який спирається на скелю.

Згодом поєднання синього та жовтого для прапорів використовували козаки, втім на їхніх стягах часто з’являлися й інші кольори. Звичні для нас барви могли замінювати червоні, білі, чорні, малинові та зелені. Історикиня Марія Тахтаулова каже, що козаки любили зображати на прапорах зброю, щоб показати мілітаризм своєї держави. Кольори у таких випадках були менш важливими.

Повернутися до барв герба короля Данила вирішили аж під час “весни народів” – революції в Австрійській імперії. Влітку 1848 року Головна Руська Рада вивісила синьо-жовтий стяг на будівлю Львівської Ратуші. Однак на ньому вже не було золотого лева – а лише дві горизонтальні смуги.

(Автор малюнку Ігор Поночевний)